UPCOMING EVENTS

CALENDAR

December 2017
M T W T F S S
« Nov    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

AWPF Roll of Honour

Below is the complete list of successful AWPF applicants.

2016 – 21 Awards.

Prints
Janette Hill – Hereford CC
Howard Evans – Velindre & Trostre CC
Gary Jenkins – Tenby & District CC
Simon Latham – Gwent Photographic Society
David Lewis – Tenby & District CC
John Starzewski – Towy Valley CC
Lorraine Gwilliam – Gwent Photographic Society
Roy Carr – Barry CC
Neil Roger Thomas – Tenby & District CC
John Crowland – Coleford PC
Kathy Fordham – New Quay CC
Daniel Minto – Pyle & Porthcawl PS
Colin Price – New Quay CC
Amanda Sims – Deudraeth CC
Richard Glynne Jones – Unaffiliated
Carl Senior – Blaenau Ffestiniog CC
Michael Barnes – Newport & Cardiff CC
Gwladys Roberts – Deudraeth CC
Royston Packer – Tenby & District CC
Ian O’Neill – Blaenau Ffestiniog CC

Digital
Royston Packer – Tenby & District CC

2015 – 19 Awards.

John Bell – Mold CC – Capture The Moment, Oulton Park
Philip Chadwick – Llandudno PS – 36 Hours In Madurai India
Matthew Jones – Ebbw Vale CC – Creative Portraits
Susan Clark – Conway CC – Along and Around Route 66
Moira Evans – Swansea CC – Dragonflies & Damselflies
Gary Shinner – Trostre CC – The Science Park (Valencia)
Jennifer Ellis – Swansea CC – Portraits of Children
Derek Terry – Western Valley CC – A Day In The Life Of A Farrier
Adrian Lant – Gwynfa CC – Motor Sport Action
Angela Deroy-Jones – Gwent PS – Cathedral Interiors
Linda Bell – Mold CC – Floral Mosaic
David Bathard – Frome Selwood PS – Everyday People of Northern India
John Clark – Conway CC – Finding Clues To A Lifestyle
Johnnie Rogers – Gwent PS – Dyffryn House And Gardens
Terry Mills – Deudraeth CC – My Generation
Gareth Jenkins – Dwyfor – Welsh International Rugby
John Goff – Ar Agor PC – Sections of Abstract Buildings
Lynne Morris – Wigan 10 PA – Creative Visual Interpretation of Popular Music
Bill Grey – Morriston CC – Photographing Things of Little Consequence

2014 – 11 Awards.

Robert Beynon   Gwynfa
Trevor James    Gwynfa
David Condon.    Swansea cc
Eric Pearce   Ebbs Vale cc
Barbara McLoughin Gwent ps
Tim Wood.  Bridgend cc
Janet Davies Mold cc
Andy Polakowski. Mold cc
Ronald Lines. Ebbs Vale cc
Lynda Beynon.  Gwynfa cc
Margaret Salisbury   NWPF

2013 – 5 Awards.

Prints
Joanne Searle AWPF of Kingswood Photographic Society
David Jones AWPF of Conwy Camera Club
Cliff Emery AWPF of Neath Photographic Society
Vince Penticost AWPF of Western Valley Camera Club
Angie Jones AWPF of Towy Valley Camera Club

2012 – 11 Awards.

Prints
Eric Williams of Newport Photographic Club
Sian Davies of Caernarvon Camera Club
John Lee of Bridgend Camera Club
Tony Charles of Cardiff Camera Club
David Smith of Newport Photographic Club
Mary Pipkin of Towy Valley camera Club
Dennis Clark of Bridgend Camera Club
David Norton of Rhondda camera Club
Royston Leonard of Cardiff Camera Club

Digital
Tamma Srinivassa Reddy of Photo India
Mergu Chandra Shekhar of Photocircle Heydrabad, India

2011 – Eight awards

Prints
Richard Craze – Pyle & Porthcawl P Society.
Tim Knifton – Newport P Club.
Dave Bolton – Tenby C C.
Susan Ashford – Swanswea C C.
Alec Stewart – Gwynfa C C.
Arthur Nash – Rhondda C C and Gwynfa C C.
Joyce Mollet – Llanelli P Society
Barry Hill – Merthyr Tydfil C C.

2010 – Seven awards

Prints
Arthur Mallett- Llanelli
Malcolm Kingswell – Merthyr
Kevin Newton – Abergavenny
Dennis Russ – Swansea
Mike Eady- Bridgend
John Cooke – Western Valley
Fred Davies – Cardiff

2009 – Seven awards

Prints
Glyn Thomas – Birmingham
Tommy Evans – Cardigan
Tony Byram – Thornbury, Bristol
Martin Thomas – Gwynfa
Peter Stickler- Swansea
Mike Davies – The Vale
David Allen – The Vale

2008 – Five awards

Prints
Stewart Brooks – Beechwood Digital
Alan Jenkinson – Bridgend
Phil Worsley – Llanelli P S
Paul Richards – Tenby

Digital Images
Allan Squires – Gwynfa C C

2007 – Five Awards

Prints
Phil Cross – Western Valley
Jacqui Molden – Caernarfon (NWPA)
Jenny Hibbert – Bridgend
Brian Merry – Rhondda

2006 – Seven Awards

Prints
Arthur Brownscombe – Rhondda
Allan Clarke ARPS – Newport
David Hunt AWPF – Barry
Paul Johnson – Newport
Norman Nuzum – Swansea
Mervyn Pugh – Merthyr Tydfil

Slides
Peter Broadbent – Cardiff

2005 – Nine Awards

Prints
John Davies – Swansea
Glenda Fish – Abergavenny
Allen Lloyd ARPS – Newport
Les Loosemore ARPS, AWPF – Bridgend
Vernetta O Connor – Barry
Brian Sewell ARPS – Gwynfa
Alan Shepherd – Gwynfa
Val Shepherd – Gwynfa
Bob Steadman – Dean

2004 – Six Awards

Prints
Sue Eley – Abergavenny
June Grundy – Merthyr Tydfil/Hay-on-Wye
Mark Harry – Caldicot
Mike Holland – Ebbw Vale
Peter Lee – Aberystwyth
Adrian Webster – Western Valley

2003 – Four Awards

Prints
Annette East – Western Valley
John Carter-Evans – Merthyr Tydfil
Mike Stokes – Bridgend
Leigh Woolford Gwynfa

2002 – Seven Awards

Prints
Roy Edwards – Amman Valley
Cled Lewis – The Vale
Les Loosemore – Pyle & Porthcawl
Geraint Pritchard – Rhondda
Dave Williams – Swansea/Merthyr Tydfil

Slides
John Archer-Thomson – Tenby
Les Loosemore – Pyle & Porthcawl

2001 – Seven Awards

Prints
Roger East LRPS – Western Valley
B. J. Francis – BA (Hons) Photography NDD – Rhondda
E. D. Gravell – Rhondda
Barrie Rathbone – Western Valley
Roy Trotman LRPS – Cardiff

Slides
David Cantrille ARPS, MPAGB, AFIAP, PPSA – Dorchester
Mary Cantrille LRPS, DPAGB – Dorchester

2000 – Ten Awards

Prints
Barbara Dudley – Celtic
Graham Harker – Cardiff
Wilf Ingamells – Cardiff
Humberto Layton – Celtic
Ian Ledgard – Amman Valley
Steve Littlewood – RAF St. Athan
Ann Salter LRPS – Cardiff
Geoffrey Thomson – Aberystwyth

Slides
Harry Gardiner – Tenby
Neville Thomas – Rhondda

1999 – Three awards

Prints
Dai Evans – Amman Valley

Slides
Howard J Thomas – Swansea & Mumbles
R.I.M. Thomas – Cardiff

1998 – Thirteen Awards

Prints
Cynthia Allen – The Vale
Ernest Bodenham – Gwent
Brian Gaylor ARPS –
Ostreme & W.Cross/Swansea & Mumbles
David Hunt AWPF – Barry
Francis Kestle – Barry
Aeron Painter – Bridgend
G. P. Rollinson – Gwent

Slides
Brian Coleman – Bridgend
Nigel Evans – Neath
Richard Founds LRPS – Pyle & Porthcawl
Nick Jenkins – Gwynfa
Junid Osnam AFIAP, ARPS, PSA CS4* – Singapore
George Sykes – Aberystwyth

1997 – Nine awards

Prints
Brian Farmer ARPS, AMPA, LBIPP – Gwent
Keith Ferrier – Western Valley
Robert Jones BA, ARPS – Tredegar
Jeff H. Thomas – Gwynfa

Slides
Fred J Evans CPAGB – Skirrid
Gareth Martin – Neath
David Martin FRPS – The Vale
John S. Thomas ARPS – Swansea & Mumbles
Philippa Wood – Gwynfa

1996 – Three awards

Prints
Clive Carter ARPS – Western Valley

Slides
Gary Green ARPS – Gwynfa/Bridgend

Slides – AV
Bernard Brown FRPS, APAGB – Barry

1995 – Six Awards

Prints
Robert L. Owens – Barry
Edna Weldon-Davies – Barry

Slides
David Hunt AWPF – Barry
Geraint James – Cardiff
E. McCarthy – Western Valley
Mel Stallworthy- Cardiff

1994 – Seven Awards

Prints
Gena M. Davies – Brecon
David Hunt – Barry
Pam Lewis – RAF St. Athan
Roy Lewis- Merthyr Tydfil
Gwyn Morgan – Aberdare
David Watkins – Aberdare

Slides
John Thorne – Neath